Är du en skicklig projektledare med passion för att stärka konsumentvarumärken? Brinner du för produktionsledning och har sinne för detaljer samtidigt som du har förmåga att se helheten? Då kan detta vara nästa roll för dig!
Orkla erbjuder
Du kommer till ett marknadsledande företag med solida varumärken och en kultur som präglas av högt engagemang och personlig stämning, där alla får möjlighet att ta plats och utvecklas. Modig, pålitlig och inspirerande är Orklas värdeord vilka hjälper oss att utmana och leverera mot våra affärsmål samt bygga en stark kultur. Orkla erbjuder dig ett utvecklande arbete i en stimulerande miljö med goda karriärmöjligheter inom hela Orkla-koncernen.
Om tjänsten
I den nyinrättade rollen som Brand Activation Manager kommer du få möjlighet att arbeta med våra tillväxtvarumärken BUBS, Smash! och Panda. Med unga målgrupper och ett medielandskap i stor förändring ser vi ett ökat behov för våra varumärken att möta våra konsumenter på nya sätt.
Denna roll kommer innebära ansvar för att ta ut våra varumärken i aktiveringar, event, sponsorskap och att utveckla utvalda samarbeten. Du kommer jobba tätt med teamet och Brand Manager för att säkerställa att varumärkets strategi genomsyrar allt från stora penseldrag till minsta detalj.
Rollen har stort fokus på genomförande och vi söker dig som är en skicklig projekt- och produktionsledare med förmåga att balansera många detaljer utan att tappa fokus på övergripande målsättning. Du bör vara bekväm med att arbeta självständigt, ha koll på deadlines och driva projekten framåt. Du behöver ha god förståelse för det digitala landskapet och komma med kreativa initiativ för att varje aktivering ska uppnå maximal effekt i social media och övriga PR kanaler.
Vi ser gärna att du har stark drivkraft att få saker att hända, är duktig på att samarbeta med såväl interna som externa parter, och vågar kravställa för att uppnå maximal effekt av våra investeringar. Rollen kräver även kontinuerlig uppföljning och att dela insikter och lärdomar med teamet för att ständigt utvecklas och förbättra tillsammans.
Brand Activation Manager är en tillsvidareanställning med placering på vårt ljusa och fina kontor i Solna Business Park och du kommer rapportera till Marketing Manager Confectionary. Vi tillämpar ett flexibelt arbetssätt med möjlighet att arbeta hemifrån/på distans ett par dagar i veckan. Rollen kan kräva resor i perioder men inte utöver det vanliga.
Kvalifikationer
Vi söker dig som har:
Personliga kompetenser
Vi fäster stor vikt vid personliga egenskaper. Vi söker efter dig som har ett stort driv där du tar initiativ, är proaktiv och har ambition att leverera på topp. Du är en analytisk, strukturerad och noggrann projektledare med förmåga att hantera intensiva dagar med mycket i gång och många detaljer att hålla reda på. Du har förmåga att fatta egna beslut, är lösningsorienterad och flexibel i en föränderlig miljö. Är du en lagspelare som vill vara med att ta våra varumärken till nya höjder? Sök tjänsten redan idag!
Vill du veta mer?
I denna rekrytering samarbetar Orkla Snacks Sverige med Level Recruitment. Vänligen sök tjänsten genom att klicka på "ansök"-knappen här intill. Vid frågor vänligen kontakta senior rekryteringskonsult Sissel Strand på 08-120 50 426. Urvalet av ansökningar sker löpande. Välkommen in med din ansökan!
Sökord: marknadsföring, projekt, event, aktivering, marknadsaktivering, DVH, butik, produktion
Orkla är Nordens ledande aktör av varumärken och konceptlösningar till dagligvaruhandel, apotek, bageri och storhushåll. Koncernen har 20 500 anställda och omsätter cirka 43 miljarder NOK. Orkla Confectionery & Snacks Sverige gör livets små stunder större, med älskade och starka varumärken inom kex, snacks och konfektyr såsom OLW, Cheez Doodles, Göteborgs Kex, Ballerina, Smash och BUBS. Huvudkontoret ligger i Solna och företagets
Orkla är Nordens ledande aktör av varumärken och konceptlösningar till dagligvaruhandel, apotek, bageri och storhushåll. Koncernen har 20 500 anställda och omsätter cirka 43 miljarder NOK. Orkla Confectionery & Snacks Sverige gör livets små stunder större, med älskade och starka varumärken inom kex, snacks och konfektyr såsom OLW, Cheez Doodles, Göteborgs Kex, Ballerina, Smash och BUBS. Huvudkontoret ligger i Solna och företagets